Alanya Aktif Gazeteciler Cemiyeti’nin (ALGC) ‘Alanya’nın Değerleri’ etkinliğinin konuğu olan Alanya Belediye Başkan Adayı Mehmet Şahin “Alanya’nın her sorununu kısa sürede çözecek projelerim hazır” dedi

ALANYA Aktif Gazeteciler Cemiyeti (ALGC) tarafından düzenlenen “Alanya’nın Değerleri” etkinliğinin dünkü konuğu Alanya Belediye Başkan Adayı ve Litvanya Cumhuriyeti Fahri Konsolosu Mehmet Şahin oldu.
DİM TV’nin canlı yayınladığı etkinliğin açılış konuşmasını yapan ALGC Başkanı Ferit Kesen, Mehmet Şahin’in ALTSO Başkanlığı döneminde Alanya adına önemli hizmetlere imza attığını ifade ederek “Kendisine bir kez daha teşekkür ediyoruz” dedi. Daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtlayan Mehmet Şahin, oldukça çarpıcı ve samimi açıklamalar yaptı.

“KENTSEL DÖNÜŞÜMDE VATANDAŞ MAĞDURİYETİ OLMAYACAK”
Alanya’da kentsel dönüşümün ada bazında yapılması gerektiğini vurgulayan Şahin, “Parsel bazında yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları doğru değil. Biz göreve gelirsek mutlaka ada bazında yapacağız. Hiç bir vatandaş mağduriyet yaşamayacak. Alanya’ya yakışan projeleri hayata geçireceğiz. Alanya nefes alacak” dedi.

“KENT MEYDANI YAPACAĞIZ”
Ada bazında kentsel dönüşüm yaparken, belediye ve kaymakamlık binalarını yıkıp, kent meydanını oluşturacağız. Diğer taraftan iskele bölgesinin çok acil revize edilmesi, yenilenmesi lazım. Bu projeyi göreve başlar başlamaz hayata geçireceğiz ve hızla tamamlayacağız. Bildiğim, güvendiğim konular var ki bu kadar iddalı konuşuyorum. Biz söz verirsek yaparız, yapamayacağımız sözleri vermeyiz. Atatürk Caddesi’nin çehresini değiştireceğiz, Alanya’nın kalitesini arttıracağız” şeklinde konuştu.

AİLE SAĞLIK MERKEZLERİ
Sağlık alanında önemli yatırımlar planladıklarını anlatan Şahin, “Devletimiz belediyelere çok büyük yetkiler vermiş. Biz bu yetkileri sonuna kadar kullanacağız. Aile sağlık merkezleri yapacağız. Bunun için belediyelerin yetkisi var ve biz bunu sonuna kadar kullanacağız” dedi.

“SOSYAL ALANLARDA ALKOL YOK”
Kamuya açık sosyal alanlarda akol içilmesine karşı olduğunu vurgulayan Şahin, “Alanya’nın sosyal alanlarında alkol içilmesine asla izin vermeyeceğiz. Ben her gün Alanya’yı karış karış geziyorum ve çok kötü manzaralarla karşılaşıyorum. Barlarda, meyhanelerde isteyen herkes alkol alabilir elbette ama sosyal alanlarda kesinlikle izin vermeyeceğiz. Apartmandaki bir aile çocuklarıyla birlikte parka inip, çay içemeyecek mi, elbette içecek” dedi.

“SİYASET HİZMET İÇİN ARAÇTIR”
Siyasi partilerden adaylık için bazı teklifler geldiğini ifade eden Mehmet Şahin, “Ben ALTSO Başkanlığı görevinde iki dönemden fazla kalmayacağımı hep söyledim. Şahsi düşünceme göre bir görevde 10 yıl kalıp da yapmak istediklerinizi yapamamışsanız, yapacak bir şeyiniz kalmamış demektir. ALTSO Başkanlığı görevinde 10 yılımı tamamladım ve şükürler olsun ki, verdiğimiz bütün sözleri yerine getirdik. Ben hem siyasetin hem de ticaretin içinden geliyorum. Biz hiç bir zaman ideoloji insanı olmadık, proje ve hizmet insanı olmaya gayret ettik. Benim ideolojim belli, memleketime hizmet. Ben yerelde hizmete talibim. Bütün partilere elbette saygı duyuyorum ama neden bir partiye angaje olayım. Ben ilkokul 4’üncü sınıfa giderken halde sandık çakardım. Sonrasında bu memleket bize çok şey verdi, bu nedenle önceliğimiz Alanya’ya hizmet etmek. Siyasi partilerden gelen teklifler var, Alanya halkı bizi nerede aday görmek istiyorsa orada olacağız. Önemli olan halkın bizi istemesi. Alanya halkı bizi isterse bütün siyasi partiler de ister diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

“DEVLETİN İMKANLARINI ALANYA İÇİN KULLANDIM”
Devletin imkanlarını kullandığını belirten Şahin, “Evet kullandım ama kendim için değil, Alanya için kullandım. Alanya’ya hizmet getirmek için kullandım. Benim beytülmal ile hiç işim olmadı. Bugün bana ya da birinci derece yakınlarıma, bir kişi orman, hazine, ihale işlerine girdiğimizi söylesin ve ispat etsin, adaylıktan hemen çekileceğime söz veriyorum. Biz devletimizin gücünü Alanya için kullandık. Ambulansları almak için devletimizden izin istedik, noterleri hem doğu Alanya’ya hem batı Alanya’ya açmak için devletimizin gücünü kullandık. Eğitimle ilgili yatırımlar yaptık, Alanya’ya Turizm Meslek Yüksek Okulu kazandırdık. Doğalgaz kampanyamızı devletimiz desteklemeseydi bu aşamaya gelemezdi. Bunlar beşeri ilişkilerle olacak şeyler ancak samimiyet lazım, dürüstlük lazım. Bu söylem doğru, evet devletimizin gücünü sonuna kadar kullandık ama Alanyamız için kullandık” diye konuştu.

ALTSO ÜYE AİDATLARI
Yeni yönetimin üye aidatlarına yaklaşık 4 kat zam yapmasını da değerlendiren Şahin, “Ben odaya ilk aday olduğum dönemlerde, esnaflarımızdan sadece seçim dönemlerinde ve aidatlar için esnafı hatırlayan bir başkan olmamam konusunda çok serzenişler aldım. Göreve başladıktan sonra da yaptığımız istişare toplantıları ile, ziyaretler ile bu algıyı yıktık. Bana göre sivil toplum örgütlerine üyelik gönüllülük esasına göre olmalıdır. Zorunluluk olmamalıdır. Ben ilk 5 yıl üye aidatlarına hiç zam yapmadım. İkinci 5 yılda ise bazı güncellemeler yaptık. Buna rağmen 7 milyonun üzerinde alacak bıraktım, borç filan da bırakmadım. Üye aidatlarına yapılan zammı da esnafımız değerlendirecektir” dedi.

KEÇİBOYNUZUNUN TESCİL EDİLMESİ
Alanya’nın değerlerine her zaman sahip çıktıklarını söyleyen Şahin, “Biz avokado, muz ve yeni dünyayı Alanya adına tescillettik. Sonra keçiboynuzu için çalışmalara başladık. Türk Patent Enstitüsü onayladı ve Tarım Bakanlığı’na gönderdi. Tarım Bakanlığı da inceledi ve dosyada olan bazı belgelerin başvuru formuna da eklenmesini istedi. Yani olumsuz bir durum yok. Ben hem Alanya Muzu, hem Alanya Avokadosu, hem de Alanya Yeni Dünyası’nın patentini almış bir kardeşinizim. Keçiboynuzunun patenti de onaylandı aslında ama tamamlamaya süremiz yetmedi, bu kadar açık ve net” şeklinde konuşarak onaya ilişkin belgeleri gazetecilere gösterdi.

KIRSAL ALANLARA HİZMET
Büyükşehir Yasası nedeniyle kırsal alanlarda ortaya çıkan yetki karmaşasını da değerlendiren Mehmet Şahin, “Biz her zaman elimizi taşın altına koyarız, bizim görevimiz değil demeyiz. Ambulans almak, okul yaptırmak ALTSO’nun işi miydi ama biz yaptık. Kırsal alanlarda ne eksiklik görürsek, hemen gideririz. İnsanlarımızı asla mağdur etmeyiz. İşte doğu ve batı Alanya yaylalarına ambulanslar koyduk ve şimdi bu ambulanslar hayatlar kurtarıyor. Kırsalda her 3 mahallenin merkezine bir sağlık ocağı yapacağız. Belediyelerin buna yetkisi var” ifadelerini kullandı.

CUMA PAZARI PROJESİ
Cuma Pazarı Projesi içinde yer alan kapalı pazar bölümü ile ilgili şikayetleri de değerlendiren Şahin, “Bu konuyla ilgili özellikle pazarcı esnafımızdan bana da çok şikayet geldi. Allah izin verir de göreve elirsek, pazar alanını üst kata çıkaracağız. Revize edilmesi gereken konuları memnuniyetle revize ederiz. Bizim için pazarcı esnafımızın ve Alanya halkının memnuniyeti çok önemli” dedi.

‘MEMURLAR İÇİN EV YAPACAĞIZ’
Turizm çalışanları için son derece rahatlatıcı projelerinin olduğunu, bunların Avrupa’da uygulandığını belirten Şahin “Siesta metodunu da geri getireceğiz. Böylelikle turizm çalışanlarımız dinlenme fırsatı bulacaklar” dedi.
“Şehrin anayasasını oluşturacağız. Bunu yaparken ortak akılla hareket edeceğiz” diyen Şahin, Alanya’nın en büyük sorunlarından birisinin de yüksek kiralar olduğunu belirterek “Memurlar Alanya’dan gitmek istiyorlar. Göreve geldiğimizde memurlarımız için tıpkı TOKİ gibi evler yapacağız ve 4 bin lira taksitle vereceğiz” şeklinde konuştu.
Yerleşik yabancıların Alanya’da ikamet alabilmeleri konusunda da çalışma yapacaklarını söyleyen Şahin, “Ev kiralayarak ikamet alınmasını engelleyeceğiz” dedi. Şahin, trafikte karmaşaya yol açan elektrikli scooterler konusunda da düzenleme yapacaklarını, çeki düzen getireceklerini vurguladı. (İbrahim İPBÜKER)

https://www.yenialanya.com/haber/15738879/mehmet-sahin-goreve-hazirim